V různých koutech světa probíhá výzkum a vývoj podobných nebo dokonce úplně stejných věcí. Proto pokud pracujete sami na vlastních originálních nápadech, často můžete vymyslet věci, které jiní už vymysleli nebo dokonce patentovali. Zjistit, zda tomu tak je a zda dochází k porušení patentu, přitom můžete z patentových databází.
Jak neporušit cizí patent na příkladu visacího zámku přibližuje ve videu na konci článku náš CEO a patentový zástupce Michal Jordán.
Kdy dochází k porušení patentu
Platný patent má v zemi, ve které platí, povahu zákona. Nikdo nesmí vyrábět, ale ani třeba nabízet produkt, který je patentem chráněný. Rozsah ochrany patentu je v přihlášce definován patentovými nároky. Při kontrole u vývoje vlastního řešení nemusíte tedy procházet všechny obrázky ani text ostatních zveřejněných patentových přihlášek (přihlášek vynálezu). Důkladnou pozornost je potřeba věnovat hlavně patentovým nárokům. Cizí patent totiž porušujete ve chvíli, kdy váš vynález zahrnuje všechny znaky alespoň 1 nezávislého patentového nároku.
Pokud tomu tak není a vaše řešení nezahrnuje všechny znaky nezávislých nároků, pak je vaše řešení velmi pravděpodobně tzv. patentově čisté, a sice že patent neporušuje. Tuto situaci nijak nemění ani další závislé patentové nároky. Pokud neporušíte nárok nezávislý, neporušujete ani nárok závislý, a tedy neporušujete patent.
Jaké máte možnosti, když riskujete porušení cizího patentu
Licence
První možností je požádat majitele patentu (nebo jiného práva) o licenci. Tu vám ovšem majitel udělit nemusí nebo za ni může požadovat vysoké poplatky. Tato vyjednávání mohou být zdlouhavá a s nejasným výsledkem.
Zrušení patentu
Získat patent není komplikované – komplikované je získat patent s opravdovou hodnotou, který není snadné obejít nebo zrušit. Velká část patentových přihlášek tak ale psaná není, proto mohou být se správnou argumentací zrušeny, nebo jejich rozsah alespoň omezen. Šance na zrušení patentu můžete zjistit například rešerší na zrušení.
Obejití patentu (design-around)
Obejití patentových nároků je často nejvýhodnější možností, když zjistíte, že by váš výrobek mohl porušovat cizí patenty. To znamená upravit váš výrobek, aby nezahrnoval některý ze znaků nezávislého patentového nároku.
Abyste se nepříjemnostem v rámci (ne)porušování patentu včas vyhnuli a neinvestovali příliš do vývoje kolizního řešení, je dobré prozkoumat existující průmyslová práva již na začátku vývoje a provést rešerši na neporušování. Investice do takových změn nebývá na začátku tak veliká, navíc se můžete dozvědět o postupech konkurence a aktuálním stavu techniky, což vám usnadní vývoj.