Registrace ochranné známky od přípravy a podání přihlášky po její zápis (registraci) se odvíjí od více faktorů a liší se stát od státu. V ČR je to zpravidla půl roku od podání přihlášky, pokud se neobjeví námitky, které by vaši cestu mohly zkomplikovat. V tomto článku vás provedeme postupem při registraci ochranné známky, včetně doporučení pro co nejhladší průběh.
1. Příprava a podání přihlášky
Základem kvalitní ochranné známky je kvalitně připravená přihláška. Ta stojí a padá na 3 faktorech:
- volbě označení
- seznamu výrobků a služeb
- rešerši
Tyto faktory navíc mohou nejen ovlivnit kvalitu ochrany, ale také průběh řízení o zápisu ochranné známky.
Volba označení
Označení by mělo splňovat podmínky ochranných známek. Nesmí být popisné, v rozporu s dobrými mravy, obsahovat zakázané znaky jako státní a náboženské symboly a nesmí být klamavé. Hlavně ale musí splňovat tzv. rozlišovací způsobilost. To znamená, že musí být na jeho základě možné odlišit vaše výrobky a služby od ostatních.
Příklad: je takřka nemožné (nebo při nejmenším velmi težké) získat ochrannou známku „čokoláda“ pro čokoládové výrobky. Jedná se totiž o označení, kterým lze označit celou kategorii služeb, o jejichž ochranu usilujete, což vám úřad velmi pravděpodobně nedovolí. Naopak, získat ochrannou známku „čokoláda“ v oblasti dřevěnných výrobků může být mnohem jednodušší.
Seznam výrobků a služeb
V seznamu výrobků a služeb definujete, pro které výrobky a služby má ochranná známka platit. Vybírejte zejména takové, které s označením opravdu používáte nebo používat plánujete.
Jakmile přihlášku podáte, nemůžete její náležitosti měnit. Jedinou výjimkou je zúžení seznamu výrobků a služeb. Proto její zpracování nepodceňujte a nespoléhejte na jednoduché formuláře.
Známková rešerše
Úřady (ani ten český) neprověřují, jestli někdo podobné nebo zaměnitelné označení používá. Zkoumají pouze, jestli není stejné se starší ochrannou známkou. Známkovou rešerší se vyhnete případným sporům a dalším nákladům.
2. Kontrola formálních náležitostí přihlášky
Po podání přihlášky přichází na řadu kontrola formálních náležitostí.
Příslušný úřad (v ČR Úřad průmyslového vlastnictví) zkontroluje, jestli máte přihlášku správně vyplněnou, zda obsahuje veškeré údaje o přihlašovateli i jestli máte zaplaceny přihlašovací poplatky. Pokud jsou v přihlášce formální nedostatky, vyzve vás k doplnění.
❗ U výzev k zaplacení poplatku buďte obezřetní a nenaleťte podvodníkům. Často se podvodné výzvy tváří jako oficiální dokumenty autorit duševního vlastnictví, jejichž odesílatelé spoléhají na neznalost IP prostředí. Přečtěte si, jak podvodné výzvy a faktury odhalit.
3. Zkoumání splnění podmínek zápisu
Jakmile máte všechny formální náležitosti v pořádku, přejde úřad k přezkoumání označení. Zaměřuje se hlavně na to, jestli vaše označení splňuje podmínky zápisu ochranné známky.
Zároveň příslušný úřad kontroluje vyhotovený seznam výrobků a služeb – jejich správné zatřízení, přesnost apod.
Pokud v této fázi není něco v pořádku, vydá úřad tzv. výměr. Ve výměru pak blíže specifikuje nalezené problémy a jako přihlašovatel máte obvykle 2 měsíce na vyjádření.
Na základě výměru a vyjádření je pak vaše přihláška buď:
- zveřejněna
- částečně zamítnuta (tzn. platná pouze pro některé třídy výrobků a služeb)
- v krajních případech úplně zamítnuta
4. Zveřejnění přihlášky a námitky
Po průzkumu je vaše přihláška zveřejněna, ale ještě nemáte vyhráno.
Mezi zveřejněním a zápisem ochranné známky nastává 3měsíční lhůta na podání námitek. V rámci této lhůty se ostatní mohou vymezit proti zápisu vaší známky.
Námitky pro ostatní vlastníky ochranných známek představují způsob, jak zabránit registraci jiných známek, které by práva těch jejich mohly omezit.
To, jaký mohou mít námitky vliv na vaši přihlášku, často závisí na kvalitě známkové rešerše provedené před podáním přihlášky. Důkladnou rešerší totiž potenciálně kolizní známky identifikujete včas a můžete se jim vyhnout nebo jejich dopad minimalizovat.
Opět může v rámci námitkového řízení dojít k:
- částečnému zamítnutí přihlášky (například pro kolizní třídy výrobků a služeb)
- zamítnutí námitek (a vaše přihláška nebude nijak ovlivněna)
- úplnému zamítnutí vaší přihlášky na základě námitek
Tyto výsledky jsou poslední fází postupu registrace ochranné známky a dochází k nim až po skončení námitkového řízení. Jeho délka závisí na množství námitek a rychlosti vyjádření protistran. Bez námitek jsou to zmiňované 3 měsíce, ale celý proces registrace může trvat i roky.
5. Zápis ochranné známky
Jakmile skončí námitková lhůta (kdy nejsou podány námitky) nebo řízení (kdy jsou , je postup registrace vaší ochranné známky u konce a vy získáváte veškerá práva z ní plynoucí. Svou ochranu můžete dále rozšiřovat do zahraničí, například mezinárodní cestou nebo registrací ochranné známky EU.
Práce tím však nekončí. Abyste o svá práva nepřišli, musíte se o ochrannou známku starat – například u chráněného označení používat symbol R v kroužku ® značící registrovanou ochrannou známku a používání ochranné známky dokumentovat. Přečtěte si, jaké další 3 kroky po zápisu ochranné známky nevynechat.