Co dělat po zápisu ochranné známky?
Správně připravená ochranná známka vám pomůže s ochranou před konkurencí a plagiátory. Abyste o tuto ochranu nepřišli, je třeba o ochrannou známku pečovat i po jejím zápisu. Představíme vám 4 kroky, na které se zaměřit.
1. Používejte ochrannou známku i se symbolem ®
Ochrannou známkou můžete chránit jedinečná označení (loga, barvy, slogany, vzory,…) své značky, výrobků i služeb.
Ochranná známka vám dává právo zakazovat ostatním, aby používali stejné označení pro stejné výrobky a služby. Případně její používání můžete licencovat či zpoplatnit. Zároveň to však znamená, že vy dané označení musíte používat. V opačném případě riskujete částečné nebo úplné zrušení své ochranné známky. Ani se nebudete moci bránit zápisu takových známek, které by s tou vaší byly v kolizi.
Jak ochrannou známku používat opravdu správně? Používejte své označení se symbolem ®, kdykoli je to možné.
Používání ochranné známky navíc pečlivě evidujte, a to nejméně 5 let od jejího zápisu. Příslušný úřad vás totiž může vyzvat k doložení tohoto užívání. Děje se tak, když někdo proti vaší známce podá námitky. Pokud užívání nedoložíte, nebo doložíte pouze částečně, můžete přijít o ochranu té části ochranné známky, pro kterou dostatečné užívání neprokážete.
Při prokazování používání se vedle symbolu ® počítá také:
- užívání ochranné známky v podobě, která se liší od vyobrazení zapsané ochranné známky, ale tak, aby se její rozlišovací způsobilost nezměnila
- umísťování ochranné známky na výrobky nebo jejich obaly pouze pro účely vývozu
- užívání ochranné známky třetí osobou na základě licenční smlouvy
2. Dejte si pozor na zdruhovění
Vedle správného používání také dohlížejte na to, že ochrannou známku budete mezi veřejností propagovat a upozorňovat, jak vás od konkurence odlišuje. V opačném případě jí hrozí zdruhovění.
Zdruhovění znamená, že označení, které ochrannou známkou chráníte, se začne používat jako zastřešující pojem pro danou skupinu výrobků nebo služeb. Takto zdruhovělých známek znáte určitě několik – celofán, zip, aspirin nebo třeba trampolína.
Nebyl by to takový problém, kdyby to neznamenalo, že vaše ochranná známka tím ztrácí svou hlavní podmínku – rozlišovací způsobilost – a pozbude platnosti. V současnosti se s něčím podobným potýká například Google, kdy veřejnost využívá stejného označení jako synonymum k “vyhledávání na internetu”. Což pro aktuálně třetí nejcennější značku na světě vhodné není.
3. Hlídejte lhůty a plaťte obnovovací poplatky
Nezapomeňte, že ochranná známka má platnost pouze 10 let. Abyste mohli využívat práva, která z ní plynou, musíte o prodloužení platnosti před uplynutím této doby požádat, nejpozději však 6 měsíců poté. Také je třeba včas uhradit obnovovací poplatky.
Úřední poplatky za přijetí žádosti o obnovu | Kč |
---|---|
individuální ochranné známky | 2 500 Kč |
kolektivní a certifikační ochranné známky | 5 000 Kč |
individuální ochranné známky po uplynutí lhůty (nejpozději do 6 měsíců) | 5 000 Kč |
kolektivní a certifikační ochranné známky po uplynutí lhůty (nejpozději do 6 měsíců) | 10 000 Kč |
4. Monitorujte cizí přihlášky ochranných známek
Zápisem vlastní známky nezískáváte absolutní ochranu, ale právo bránit se a vystoupit proti případným porušovatelům. Tyto porušovatele však příslušný úřad nekontroluje, jeho průzkum je čistě v mezích formálních náležitostí (uhrazení poplatků, správně vyplněná přihláška apod.). Hlídání práv je tedy pouze na vás (nebo na tom, koho monitoringem pověříte).
Neznamená to, že byste museli každý den kontrolovat, jestli někdo náhodou nežádá o známku podobnou té Vaší. Mezi zveřejněním přihlášky a zápisem známky máte na podání námitek v ČR 3měsíční lhůtu. Pokud se tedy ve vašem oboru nepodává známek velké množství (nebo nemáte známku platnou ve více zemích), mělo by stačit sledovat databáze 1x měsíčně.
Ochrana značky pomocí ochranné známky není pouhým formálním a administrativním krokem, ale kontinuálním procesem. Pouhý zápis známky není dostatečnou zárukou dlouhodobé ochrany – o známku (stejně jako značku) je potřeba pečovat. Aktivně ji používejte, používání evidujte, promujte ji a kontrolujte, jestli se ji někdo nepokouší oslabit zápisem vlastní ochranné známky.
Nechte to na nás
Aktivně budeme sledovat databáze ochranných známek a včas vás upozorníme na případné kolize. Připravíme licenční smlouvy či zanalyzujeme vaše portfolio ochranných známek a jejich využívání v praxi.
Brexit VS práva průmyslového vlastnictví
Akt vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (dále jako „Spojené království“) z Evropské unie (EU), jehož prvním milníkem bylo rozhodnutí v referendu konaném již 23. června 2016, představuje v současné době jeden z nejvýraznějších pohybů na mezinárodní politické a obchodní scéně. Ve věci průmyslových práv bylo nutné především formulovat, zda a za jakých podmínek budou ve Spojeném království platit tzv. unijní práva ochrany. Mezi ta patří například ochranná známka EU či ochrana designu pomocí Průmyslového vzoru Společenství.
Vzhledem ke složitým jednáním mezi Spojeným královstvím a EU byla ještě donedávna legislativa ohledně Brexitu připravena na dva základní scénáře – Brexit s dohodou a tzv. tvrdý Brexit bez dohody. V případě tvrdého Brexitu (bez dohody) by se unijní práva stala na území Spojeného království neúčinnými okamžitě k datu vystoupení z Evropské unie (tj. 31. 1. 2020). Nicméně dojednaná Dohoda o vystoupení Spojeného království z EU stanovuje délku tzv. přechodného období, po kterou zůstanou tato práva z velké části zachována. Ke ztrátě jejich účinku na území Spojeného království tak dojde až k datu 31. 12. 2020.
Jakým způsobem zasáhne Brexit do konkrétních forem práv průmyslového vlastnictví?
Patenty
Stávající evropský patentový systém nebude Brexitem nijak dotčen. Je totiž založen na Evropské patentové úmluvě (EPC) pod záštitou Evropského patentového úřadu (EPO) – subjektu, který není institucí EU. Udělené evropské patenty tedy bude možné stále udržovat v platnosti i ve Spojeném království. Podobně Brexit nijak neovlivní patenty získané ve Spojeném království tzv. národní cestou, tedy na základě řízení před Britským patentovým úřadem (UKIPO).
Jiná situace může nastat u tzv. dodatkových ochranných osvědčení (SPC) pro léčiva a přípravky na ochranu rostlin upravována právem EU. Na žádosti podané před koncem přechodného období se nicméně stále vztahují příslušná nařízení EU, přičemž poskytují stejnou úroveň ochrany. Příslušná legislativa EU by měla zůstat ve Spojeném království ze značné části zachována také po konci přechodného období. Případné změny v britské legislativě by pak měly nastat pouze po vzájemné konzultaci všech zúčastněných stran.
Otazník nicméně zůstává nad zamýšleným projektem tzv. jednotného patentu (evropského patentu s jednotným účinkem) a Jednotného patentového soudu. Ačkoliv Spojené království Dohodu o Jednotném patentovém soudu ratifikovalo (stále je nutná také ratifikace Německa), zmíněná Dohoda předpokládá, že jejími účastníky budou členské státy EU. Dohoda výslovně stanovuje, že Jednotný patentový soud bude přednostně přihlížet k právu EU. Podoba a budoucnost systému jednotného patentu, ať už s účastí Spojeného království, či bez něj, je proto v současné době stále velmi nejasná.
Ochranné známky a průmyslové vzory
Dle Dohody o vystoupení jsou účinky ochranné známky EU (EUTM) a Průmyslového vzoru Společenství (RCD) v nezměněné podobě platné na území Británie do konce přechodného období. Po jeho konci pak vlastníci zapsaných známek či vzorů nebo příslušných mezinárodních zápisů s vyznačením EU získají srovnatelná práva ve formě tzv. srovnatelné („comparable“) národní britské ochranné známky, respektive tzv. přeregistrovaného („re-registered“) národního průmyslového vzoru. Za zachování ochrany nebude účtován žádný poplatek.
Vlastníci práv se také mohou domáhat data podání a priority (případně seniority) původní přihlášky podané ještě v rámci EU. Udělení srovnatelných práv by podle vyjádření britské vlády mělo probíhat automaticky s minimální možnou mírou administrativy kladené na vlastníky práv.
V případě, že přihláška ochranné známky EU nebo průmyslového vzoru nebude do konce přechodného období zapsána, budou mít přihlašovatelé možnost v navazující devítiměsíční lhůtě podat u Britského patentového úřadu shodnou přihlášku. Zároveň se budou moci dovolávat data podání, priority, případně seniority původní přihlášky.
Kontinuita právní ochrany se předpokládá také v případě tzv. nezapsaného průmyslového vzoru Společenství. Ten bývá uplatňován například v oblasti módního návrhářství a platí po dobu 3 let od uveřejnění produktu v EU. Po konci přechodného období (tj. od 1. 1. 2021) bude příslušný nezapsaný průmyslový vzor Společenství automaticky nahrazen tzv. britským pokračujícím („continuing“) nezapsaným průmyslovým vzorem s platností po zbytek tříletého období od uveřejnění. Pro případy vzorů uveřejněných po konci přechodného období je připravován systém tzv. doplňkového („supplementary“) nezapsaného průmyslového vzoru, který by měl institut nezapsaného průmyslového vzoru Společenství přesně kopírovat – s výjimkou, že se jeho ochrana už nebude vztahovat na EU.
V době po uplynutí přechodného období, tedy od 1. 1. 2021, se tak bude možné ve Spojeném království setkat s několika paralelně fungujícími formami nezapsaného průmyslového vzoru – s pokračujícím, doplňkovým a také s britským národním nezapsaným průmyslovým vzorem. Britský nezapsaný průmyslový vzor není Brexitem nijak ovlivněn. Od nezapsaného průmyslového vzoru Společenství (či budoucího doplňkového nezapsaného průmyslového vzoru) se liší například délkou, rozsahem či předmětem ochrany.
Zeměpisná označení a označení původu
V ochraně zeměpisných označení a označení původu, tradičních specialit a tradičních výrazů pro víno nejsou očekávány žádné změny. Připravovaná britská legislativa by měla stávající evropský systém téměř přesně kopírovat.
Vyčerpání práv
V rámci Evropského hospodářského prostoru (EHP) je z důvodu zajištění volného pohybu zboží zaveden tzv. systém regionálního vyčerpání práv. To znamená, že práva průmyslového vlastnictví jsou považována za vyčerpaná poté, co byla se svolením vlastníka práva uvedena na trh v kterékoli zemi EHP. Dohoda o vystoupení stanovuje, že práva průmyslového vlastnictví, k jejichž vyčerpání dojde před koncem přechodného období, zůstanou vyčerpána na obou územích, tj. na území EU i Spojeného království. Tím je alespoň po dobu přechodného období zajištěna právní jistota ve vztahu mezi podnikateli a spotřebiteli.
Otázkou nicméně prozatím zůstává, jakým způsobem bude Spojené království přistupovat k vyčerpání průmyslových práv po konci přechodného období. Britská vláda v současné době zvažuje, že bude jednostranně uznávat model EHP. Taková jednostranná dohoda by znamenala, že dovoz zboží do Spojeného království by neměl být nijak ovlivněn, ale paralelní vývoz do EHP může mít jistá omezení.
V průběhu přechodného období lze proto nejen v oblasti vyčerpání práv předpokládat řadu jednání a konzultací pro zajištění co nejhladšího přestupu Spojeného království z unijní scény na scénu národní.